info@icerikgirisi.com | 0212 220 62 37

# #

Mail Reklam

Firmanızı veya ürünlerinizin reklamını yapıyoruz.

E-posta kullanımın yaygınlaştığı zamandan bu güne çok da bir zaman geçmemesine rağmen bugün hemen hemen bütün internet kullanıcılarının birer e-mail adresi var. Hatta tek bir sağlayıcıdan değil çeşitli sağlayıcılara üye olarak birden fazla mail adresi edinebiliyoruz. Bilgisayarı açtıktan sonra maillerimizi kontrol etmeden kapattığımız bir günümüz yok artık.

Günümüzde kullanımı artan bu geniş mail adresi ağı yeni bir pazarlama yönteminin doğuşuna sebep oldu. Reklamcılığı e-posta ile pazarlama yöntemini kullanarak yapmak şirketlerin yeni gözdesi haline geldi.

Peki, nedir bu mail Reklam? Mail reklam, kişinin ya da kurumun e-mail aracılığıyla hedef kitlesine ulaşmasını sağlayan bir pazarlama yöntemidir. Pazarlama işini yapan kişi mail aracılığıyla ürününün ya da hizmetinin satışını veya tanıtımını yapar.

Mail hesaplarının tamamen kişiye özel olduğunu biliyoruz. Reklam kalabalık bir ortamda değil de birebir kişiye yapılır bu sayede ve kişinin reklamı görmeme olasılığı olmaz. Bunun dışında, iletilmek istenen mesaj potansiyel müşteriye son derece düşük maliyetle gönderilebilir. Yani, klasik posta yoluyla göndermekten, reklam panolarını ya da televizyon, radyo gibi kitle iletişim kanallarını kullanmaktan daha ucuza gelir. Mail reklamın bir diğer avantajı ise bu uğurda harcanan paranın takip edilebilirliğidir.

E-mail kullanıcıya hemen iletilir ve bu mesajın kimler tarafından açılıp okunduğu, kimlerin potansiyel müşteriden istenilen reaksiyonu yerine getirdiği öğrenilebilir. Daha sonra buradan elde edilen istatiksel verilerle yeni bir hedef kitle belirlenebilir ya da mesajın içeriği değiştirilebilir. Bu pazarlama yöntemi müşterilerin geri dönüş oranları da temel alınarak arama motorlarından sonra en başarılı pazarlama yöntemidir diyebiliriz. Mail yoluyla pazarlama sanal ortamda geçtiği için aynı zamanda doğa dostudur da.

Dezavantajlardan bahsedecek olursak eğer evet, reklamcılık sektörünün bu ayağının da bazı dezavantajları bulunmaktadır. Birçok şirket mail yoluyla reklam için kendi veri tabanındaki bilgileri kullanır ancak bazı firmalar çeşitli yollarla sahip oldukları veriye spam dediğimiz toplu gönderimler yaparlar. Spamlar yüzünden de gerçek ve usulüne uygun reklamlar bazen hedefine ulaşamamaktadırlar. Müşteriler bu gönderinin farkını ayıt etmek için spam filtreleri kullanmalıdırlar.